«U kuločku na kuchni lažyć čorny zavarny chleb Žłobinskaha zavoda. Lažyć ciaham šaści dzion — i jašče dobry. Vielmi padobny na smak čorny zavarny chleb, ale ad Tulskaha chlebakambinata lažyć nie bolš za try dni i zaćvitaje. Adkul takaja roźnica? Nijakich kansiervantaŭ u składzie žłobinskaha chleba niama, ale i ŭ składzie tulskaha ich taksama niama. Dyk čamu pieršy lažyć doŭha i nie psujecca, a druhi praz try dni ŭžo na śmietniku?» — zapytaŭsia naš čytač z Tuły (Rasija) Alaksiej Arciomaŭ.

Jamu adkazvaje adzin z najlepšych piekaraŭ krainy, Kastuś Łarkoŭ ź Vierchniadźvinska (Viciebskaja vobłaść): «Značyć, sanitarny stan na Tulskim chlebakambinacie značna horšy ŭ paraŭnańni sa žłobinskim. Luby chleb ź piečy vychodzić sterylnym. Hryby ćvili traplajuć na jaho praz taru, ruki pakavalnika, pavietra. Technałohija vypiečki tut ni pry čym!

Technałahičny łancužok praduhledžvaje astyvańnie chleba pierad narezvańniem (2—3 hadziny), voś u hety momant ćvil i traplaje na chleb, a potym u spryjalnych umovach, a cełafanavaja ŭpakoŭka — heta vielmi spryjalnyja ŭmovy, hryby ćvili aktyŭna rastuć».

Tamu, siabry, zaŭvažajcie, jaki chleb doŭha nie ćvicie, taki i kuplajcie.

Клас
Панылы сорам
Ха-ха
Ого
Сумна
Абуральна