BiełTA

BiełTA

Pra heta kiraŭnik dziaržavy zajaviŭ siońnia na naradzie pa pytańniach zabieśpiačeńnia efiektyŭnaj raboty naftapierapracoŭčaha kompleksu krainy ŭ 2020 hodzie, piša BiełTA.

«My nieapraŭdana zacyklilisia na niekalkich pastaŭščykach i nie majem doŭhaterminovych alternatyŭnych krynic syraviny, — adznačyŭ Łukašenka. — Nafta — nie manapolny tavar, i achvotnych pracavać z nami dastatkova navat u samoj Rasii. Pastaŭščykoŭ treba znachodzić, ź imi treba damaŭlacca. I heta zadača numar adzin. Asabliva ŭ ciapierašniaj niaprostaj situacyi, jakaja skłałasia ŭ śviecie, u tym liku z našym partnioram-manapalistam», — zajaviŭ kiraŭnik dziaržavy.

Jon adznačyŭ, što, jak paviedamlaje sam rasijski bok, jaho pastaŭki nafty ŭ Kitaj skaracilisia na tracinu. «Nie tolki ŭ Kitaj. Nafta siońnia imhnienna tańnieje. I ŭ takoj situacyi heta hraje nam na karyść i padšturchoŭvaje nas da taho, kab my mahli damovicca z pastaŭščykami. Nie tolki ŭ Rasii, ale i z alternatyŭnymi», — skazaŭ Alaksandr Łukašenka.

U pryvatnaści, jon padkreśliŭ, što Biełaruś pry hetym nie stavić pytańnie tak, što nie budzie kuplać rasijskuju naftu.

«Budziem. Bo hetaja nafta, jaje zdabyča i transparciroŭka stvarałasia ŭ tym liku rukami biełarusaŭ — tych pakaleńniaŭ, za jakimi my z vami pryjšli. I łahistyka tut samaja zručnaja.

Ale my, viadoma ž, nie budziem pastajanna poŭzać na kaleniach 31 śniežnia, vymolvajučy hetuju naftu. I kali źniknie manapalizm, lahčej budzie damaŭlacca i pa cenach», — adznačyŭ kiraŭnik dziaržavy.

Клас
Панылы сорам
Ха-ха
Ого
Сумна
Абуральна