Charčovaje embarha, uviedzienaje Rasijaj, u pieršuju čarhu pryviało da rezkaha skačka cenaŭ i źnižeńnie jakaści pradukcyi i tolki potym — dapamahło ajčynnym vytvorcam u impartazamiaščeńni.

Pra heta havorycca ŭ dakładzie Analityčnaha centra pry ŭradzie RF.

«Uvodziny ŭ adkaz kontrsankcyj z boku Rasii pryviało da istotnaha rostu cenaŭ na ŭnutranym rynku, uzmocnienym paśla ŭ suviazi z devalvacyjaj rasijskaj nacyjanalnaj valuty», - havorycca ŭ dakumiencie.

«Spažyvieckija ceny na klučavyja sacyjalna značnyja tavary raśli za hod dvuchznačnymi vieličyniami. U maja 2015 hoda hoda siarednija spažyvieckija ceny na jałavičynu vyraśli na 23% da maja 2014 hoda, na śvininu - na 22%, syr - na 20%, na rybu zamarožanuju - na 38%, morkvu - na 39%, jabłyki - na 37%, na krupy i babovyja - na 49,2% «, - adznačajecca ŭ dakładzie.

Pry hetym ekśpierty adznačajuć, što rost cenaŭ na hetyja pradukty abumoŭleny ŭ tym liku skaračeńniem impartu ŭ suviazi z embarha i źnižeńniem kankurencyi na rasijskich rynkach.

Pry hetym, jak adznačajecca, vytvorčaść ŭłasnaj pradukcyi častkova mahła zamiaścić impartnuju pradukcyju. Pry hetym pavieličeńnie vytvorčaści ŭ asobnych siektarach abumoŭlena ažyćcioŭlenymi raniej inviestycyjami.

Клас
Панылы сорам
Ха-ха
Ого
Сумна
Абуральна

Chočaš padzialicca važnaj infarmacyjaj ananimna i kanfidencyjna?